Oto jak Bitcoin zareagował na ostatni projekt ustawy PBoC

Powszechnie uważa się, że ostatnie zachowanie cenowe Bitcoina jest repliką jego historycznego biegu byków w 2017 roku.

To wszystko jest dobre i dobre, ale to, co większość ludzi zapomina, że w 2017 roku, były historie zrównujące bieg byków 2017 do 2013.

To jednak nie wszystko, ponieważ wiele osób w społeczności zdaje się zapominać, w jaki sposób chiński PBoC zareagował na każdy z tych corocznych wydarzeń. Za każdym razem, gdy Bitcoin Storm przekroczył poziom oporu, który nie był testowany przez długi czas w wyżej wymienionych okresach, PBoC zareagował, po czym cena kryptokurcji spadła.

Krótko mówiąc, miały miejsce trzy rundy byków – 2013, 2017 i trwająca – i PBoC zareagował na każdą z nich.

W 2013 roku, kiedy cena Bitcoina przekroczyła 1 000 dolarów, People’s Bank of China wydał kilka komentarzy i Bitcoin rozbił się. People’s Bank of China (PBOC) wysłał wtedy oświadczenie, w którym stwierdził, że Bitcoin nie jest “walutą w prawdziwym znaczeniu tego słowa”. W rzeczywistości LBCh powstrzymał instytucje finansowe od dalszego angażowania się w sprawy kryptokurwaluty.

Reszta, jak to może zabrzmieć, jest historią. Dzienna zmiana procentowa Bitcoin’a przed i po wypowiedziach PBoC jest widoczna na poniższym wykresie z Ark Invest.
Reakcja PBoC na każdy byk Bitcoin’a w historii

Bitcoin Dzienna zmiana procentowa ceny

Jak można zauważyć, dzienna zmiana procentowa ceny spadła do ujemnych 10% w dniu ogłoszenia przez PBoC. Wkrótce potem cena wróciła do normy, ale w wyniku takiego ogłoszenia ucierpiał wiec cenowy krypto waluta.

Fast-forward do 2017 roku, kiedy cena Bitcoin przekroczył 1.000 dolarów ponownie, PBoC wysłał nowe oświadczenia wskazujące, że jego przedstawiciele spotkali się z głównymi chińskimi giełdami Bitcoin, aby wzmocnić znaczenie pozostawania w zgodzie z “odpowiednich praw i przepisów”. Po ogłoszeniu PBoC, zmienność Bitcoin spadła.
Reakcja PBoC na każdy rynek hossy Bitcoin kiedykolwiek

Zmienność Bitcoinów

W całym okresie objętym zapowiedziami PBoC zmienność utrzymywała się na poziomie około 3,4% w latach 2016/17, podczas gdy w roku 2013 wynosiła ona aż 9,1%. Jednak tydzień później odnotowano prawie dwukrotny wzrost zmienności zarówno w roku 2013, jak i 2017.

Zgodnie z przewidywaniami, w 2020 roku, kiedy Bitcoin przekroczył 12.500 dolarów, a następnie kolejne poziomy oporu na poziomie 13.500 dolarów i 13.700 dolarów zostały naruszone, PBoC wydało oświadczenie. Bank ujawnił projekt ustawy, która zakazuje podmiotom prywatnym emisji walut cyfrowych.

Ciekawe jest, jaki wpływ ma to na rentowność PBoC i jak dyktuje to narracja, siedem lat od pierwszego biegu byków Bitcoin. Ogłoszenie ukazało się 28 października 2020 r. i tym razem wpływ ten był odwrotny od konwencjonalnego schematu.

Reakcja PBoC na każdy rynek Bitcoinów w historii

Historyczne dane dotyczące cen Bitcoinu

Po ogłoszeniu, cena osiągnęła wysoki poziom 13.837 dolarów i od tego czasu utrzymuje się powyżej 13.400 dolarów przez 3 kolejne dni. Chociaż cena nie jest całkowicie zależna od zapowiedzi PBoC, to już w 2013 i 2017 roku wpływ na wzrost cen był negatywny i znaczący.

Obecnie reakcja ta odwróciła istniejący trend. Głównym czynnikiem za tym może być fakt, że obecne podstawy są silniejsze niż kiedykolwiek i z ponad 18,5 mln Bitcoins w obiegu, sieć jest coraz silniejsza z każdym dniem. Instytucje takie jak J P Morgan, Grayscale, MicroStrategy, Square i PayPal kojarzą się z Bitcoinami, co sugeruje, że na kartach może znajdować się ukłon regulacyjny.

Ponieważ aktywa są bardziej dojrzałe niż w przeszłości, na cenę prawdopodobnie będą miały wpływ istotne czynniki, takie jak stan sieci, transakcje, podmioty przyjmujące, podaż i popyt, a nie oświadczenia wydane przez PBoC lub FUD, które są odpowiedzią na to.